Wiele odcieni miłości 🧡💛🤎🖤🤍💗

Cavoodle jest jeszcze mało popularną rasą w Polsce i coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące zmiany kolorów cavapoo wraz z wiekiem oraz umaszczeń mniej popularnych niż red.

Jako hodowca (i człowiek 😜) rozumiem, że każdy może mieć preferencje wyglądu swojego psa. Po to między innymi tworzy się rasy i rasy hybrydowe – nie tylko , żeby wyeliminować przenoszenie chorób genetycznych, ale również spełnić oczekiwania wizualne, szczególnie ras do towarzystwa. Natomiast to czy hodowca sprosta tym oczekiwaniom, to już sprawy genetyki, która często zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych. Sposób, w jaki są dziedziczone kolory sierści zależą od genów rodziców i od tego, jakie geny odziedziczyli po swoich przodkach. Fenotyp to nie jest to samo co genotyp. Amber miała zrobione badania genetyczne w USA na gamę różnych kolorów w jej genotypie, po to , żebyśmy nie byli zaskoczeni paletą kolorów jej szczeniąt 👀. Najlepszym rozwiązaniem do przewidzenia kolorów w miocie byłoby przebadanie obu partnerów, a to jest ważne również, z punkt widzenia hodowlanego, kiedy chcemy udoskonalać tą rasę. A ciekawostką jest , że niektóre połączenia są po prostu zakazane z uwagi na choroby.

Ponieważ Cavapoo jest krzyżówką Cavalier King Charles Spaniel i Pudla, swój wygląd w tym kolor i temperament otrzymuje od rodziców. Każda rasa psa ma swój własny zestaw kolorów, które można dziedziczyć. Dla cavapoo znaczenie będzie miała rasa Cavaliera i Pudla właśnie.

 Według American Kennel Club, Cavalier King Charles Spaniel występuje w czterech standardowych kolorach – czarno-podpalanym, czarno-białym, Blenheim i rubinowym, podczas gdy pudel ma ponad 10 różnych wariantów kolorystycznych.

Przed wyborem konkretnego koloru Cavapoo należy pamiętać, że większość sierści Cavapoo odczuje znaczną zmianę koloru w miarę dojrzewania. Jest to wynik „rozjaśniającego genu”, który jest dziedziczony po rodzicu pudla.

Dlaczego z czasem się rozjaśniają?

Jedną z typowych cech rasy Pudel jest to, że zmienia się ich kolor sierści w miarę dojrzewania. Jeśli urodzą się z ciemną sierścią, to potem „jaśnieją” lub „blakną” do znacznie jaśniejszego koloru.

Na przykład pudel o ciemnoczerwonym odcieniu może ostatecznie „przebarwić się” na kolor morelowy przed ukończeniem 2 lat. Sierść czarnego pudla może „przejaśnić się”, aby stać się srebrna lub niebieska, a ciemnobrązowe pudle mogą zmienić się w jaśniejszy odcień karmelu i tak dalej. Chociaż początkowy kolor może ulegać licznym zmianom, zwykle stabilizują się do czasu, gdy pudel ukończy 3 lata.

Innym powodem, dla którego twoje Cavapoo może zmienić kolor, jest wiek.

Chociaż psy nie siwieją tak jak my – ludzie – dość często zdarza się, że ich pyski stają się jaśniejsze.

Dlatego, gdy połączymy te dwie rasy, aby stworzyć Cavapoo, ich miękka i kędzierzawa sierść występuje w całej gamie kolorów i może być jednym jednolitym kolorem lub składać się z różnych złożonych znaczeń.

BLACK

BLACK – CZARNY

Cavapoo mogą mieć barwę od jednolitej czerni do abstrakcyjnej czerni (ze znaczeniami bieli na brodzie, klatce piersiowej, łapkach i głowie). Czasami szczeniak może mieć wszystkie te abstrakcyjne znaczenia lub tylko jedno z nich.

Black Parti – tu np. stosunek bieli do czerni jest większy.

BLACK&TAN

BLACK & TAN  – ciało jest czarne z brązowymi punktami na brwiach, policzkach, nogach, wewnątrz uszu, pod ogonem i klatce piersiowej.


CHOCOLATE

CHOCOLATE – Czekoladowy (brązowy) z białym na brodzie, klatce piersiowej, czole lub palcach. Czasami szczeniak może mieć wszystkie te abstrakcyjne znaczenia lub tylko jedno z nich. Chocolate pari – Białe z czekoladowymi łatami na twarzy lub ciele lub połączenie obu. Czekolada zwykle blednie do jaśniejszego brązu w wieku 1-5 lat. Czekoladowe Cavapoos mają gen recesywny, więc są mniej powszechne niż morelowe lub czerwone Cavapoo. Kolor czekoladowy powstaje z brązowego lub czarnego pudla. Do grupy czarnej i czekoladowej możemy również zaliczyć odmianę Phantom – gdy w nieznacznym stopniu szczeniak będzie miał abstrakcyjne białe znaczenia. 

SILVER

Srebrny kolor zaczyna się od szczeniaka w kolorze czarnym i powoli zmienia kolor z czerni na platynę lub srebro. Zmiana koloru zaczyna się wokół twarzy i przechodzi od nasady na zewnątrz. Często trudno jest stwierdzić, czy szczeniak jest srebrny, chyba że twarz jest ogolona, aby ujawnić prawdziwy kolor.

SABLE

SABLE – SOBOLOWY

Black Sable/Fantom to nic innego jak Black and Tan z brązowymi jaśniejszymi odcieniami, które stają się bardziej widoczne wraz z dojrzałością. Mogą mieć srebrne lub brązowe plamki na sierści, a ich kolor zmienia się z przeważnie czarnego na stopniowe rozjaśnianie koloru w miarę dojrzewania psa. Szczeniak ma również abstrakcyjne znaczenia.

Bardziej zaawansowani hodowcy opisują również :

Black Sable – urodzony na czarno, ale ma kolor srebrny lub mieszankę odcieni brązu i srebra widocznych przy urodzeniu lub w drugim tygodniu urodzenia.

Brown Sable – urodzony czarny lub prawie czarny z brązowym (czasami kasztanowym) lub jasnobrązowym odcieniem, widocznym przy urodzeniu lub w ciągu 2 tygodni od urodzenia.

Red Sable – urodzony jako „mokka” lub „czekoladowy” brązowy (w większości przypadków) z czerwonymi odcieniami, które są widoczne po urodzeniu lub w ciągu 2 tygodni od urodzenia, a kolor brązowy zmienia się z czasem w czerwony (lub kasztanowy).

Wszystkie sobole będą zmieniały kolor i powoli zanikały lub rozjaśniały się do odcienia czerwonego, brązowego, brązowego lub srebrnego, ale KAŻDY POJEDYNCZY SABLE JEST INNY – jeden może zmienić tylko odrobinę, a następny może całkowicie zmienić kolor! W większości przypadków ciemniejszy „kolor” to tak naprawdę końcówki włosów, więc gdy pies zostanie wypielęgnowany i obetniemy mu włosy, zobaczysz tylko jaśniejszy kolor pod spodem. Chociaż uszy zachowają ciemniejsze końcówki, ponieważ nie są golone.

Ale to nie wszystko o Sable.

Sable Parti to cavapoo białe z łatkami sobolowymi, które są głównie czarne, brązowe lub srebrne, które staną się bardziej widoczne wraz z dojrzałością, co spowoduje, że czarne łaty psa drastycznie rozjaśnią się srebrnymi, brązowymi lub czerwonymi tonami. Często mają sierść z ciemną końcówką, która wygląda na „spalone”.

APRICOT

APRICOT – MORELOWY

Wszystkie te kolory MORELOWE mogą  być do siebie podobne, a nawet wyglądać „tak samo” w zależności od oświetlenia. Wszystkie te kolory mogą być albo ciemne/pełnokolorowe przy urodzeniu, albo naprawdę jasne/słabe przy urodzeniu i ciemnieć później, gdy szczeniak dojrzeje.

I tak jak w przypadku każdego jednokolorowego cavapoo wyróżniamy :

Apricot Abstract z bielą na nosie, brodzie, klatce piersiowej, czole lub palcach. Czasami szczeniak może mieć wszystkie te abstrakcyjne znaczenia lub tylko jedno z nich.

Apricot Parti – Białe ze średnimi, ciemnymi lub jasnymi plamami moreli na twarzy lub ciele, lub kombinacja obu – Blenheim (podobnie jak rasowy kolor Cavalier) ma białe ciało z czerwonymi, kasztanowymi, morelowymi lub nawet jaśniejszymi kremowymi plamami.

RED

RED- RUBY

Red/Ruby Cavapoo jest jednokolorowy lub z białym znaczeniami na nosie, brodzie, klatce piersiowej, czole lub łapkach. Czasami szczeniak może mieć wszystkie te abstrakcyjne znaczenia lub tylko jedno z nich.

U pudla kolor ten nazywany jest płowym i u tej rasy jest zawsze jednokolorowy. Może występować od jasnopłowego do czerwonopłowego lub wręcz pomarańczowopłowego (morelowego).

Red & Apricot są zwykle ciemniejsze, gdy są mniejsze, ale mogą rozjaśnić się, gdy dojrzeją i są strzyżone. Nawet ciemna czerwień zwykle się rozjaśnia. Szczenięta red lub apricot mogą być ciemne (prawie czerwone jako noworodki) do jasnego prawie blond apricot.

TRI

TRI COLOUR

Trójkolorowy Cavapoo zawiera mieszankę apricot, brązu lub czerwieni oraz bieli i czerni. Te kolory są rozmieszczone losowo w różnych miejscach na ciele i czasami pojawiają się jako plamy koloru. Większość trójkolorowych Cavapoos będzie miała czarny jako główny kolor ciała.

Możecie spotkać się też z różnym pigmentem noska, w związku z tym, że czarny nos jest u pudli czarnych, białych i srebrnych, a brązowy u pudli brązowych. U osobników płowych (morelowych/czerwonych), nos powinien być czarny lub brązowy, zgodnie z intensywnością umaszczenia. I taki może być dziedziczony u doodli.

WHITE

WHITE- BIAŁE

Większość białych Cavapoos ma w swoim płaszczu odrobinę innych kolorów, w tym morelowy, czerwony, jasnobrązowy i czarny. Rzadko zdarza się, aby Cavapoo było całkowicie białe, chociaż jest to możliwe.

Chociaż Cavapoos może wyglądać uroczo, jest wymagający w utrzymaniu i dlatego ważne jest, abyście poświęcili czas na odpowiednią opiekę.

WNIOSEK :

Bez względu na wybraną kombinację kolorów lub płeć, TO NAJLEPSZY WYBÓR, ponieważ ich kochająca, lojalna i słodka natura czyni je idealnym towarzyszem rodziny.

Rys. Magdalena Susfał – DZIĘKUJEMY MADZIU 😘

Źródła: www.pinewoodcavapoos.com ; www.pleasantmeadowscanada.com; www.ourcavapoo.com

Amber Honey Doodles
Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
ROZUMIEM