Cavapoo a alergia na psa

Dlaczego ludzie mają alergię na psy?

Cavapoo to bardzo popularny pies w Stanach, ale już teraz również w Polsce. Te psy są znane z niskiego poziomu linienia i uważa się, że są hipoalergiczne. Czy to rzeczywiście prawdziwe fakty dotyczące tej rasy psów?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, może okazać się, że twój cava linieje po prostu mniej, ale pod warunkiem, że odziedziczy więcej genów od pudla. Jak wiemy cavalier, który jest w przodkach tej rasy linieje i jeśli szczeniak już wyglądem przypomina bardziej cavaliera niż pudla jest duża szansa , że będzie zrzucał sierść. Można też zrobić dodatkowe badania MC5R-gene and RSPO2-gene i sprawdzić czy twój pies należy do grupy bezpieczniejszej dla alergików.

Osoby uczulone na sierść psa uczulone są tak naprawdę na białko w skórze i ślinie psa znane jako Can f 1. Ich włosy są nośnikiem białek w naskórku, dlatego ludzie mogą silniej reagować na psy, które zrzucają więcej sierści. Jeśli Twój pies nie linieje bardzo, nie pozostawia on ciągle naskórka, z którym możesz się zetknąć.

Jak stwierdzić, czy jesteś uczulony na psa?

Istnieją trzy różne rzeczy, na które możesz być uczulony u swojego psa. To są naskórek , ślina lub mocz. Najczęściej jest to jednak naskórek i jeśli jesteś uczulony może rozwinąć się u ciebie wysypka, swędzenie skóry, pokrzywka, lub swędzenie oczu lub/i katar. Może pojawić się suchy kaszel, ucisk w klatce piersiowej i trudności w zasypianiu. Jeśli masz te objawy za każdym razem, gdy jesteś w pobliżu psa, najprawdopodobniej i niestety jesteś uczulony. Najlepiej udać się do lekarza, i zrobić testy pod kątem alergii na zwierzęta. Może się zdarzyć, że pierwsza reakcja na np. ślinę będzie dość silna, ale jeśli twój układ immunologiczny jest dość silny to powinien sobie poradzić i po kilku dniach przestać reagować na alergen. Tak było w moim przypadku. Franek po przyjeździe do nas z hodowli wywołał u mnie świąd skóry wszędzie tam gdzie mnie polizał. Najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się od drapania tych miejsc i obserwacja. Gdy objawy nie ustępują lub się nasilają to sygnał do wizyty u lekarza i zażycie leków przeciwhistaminowych. Nie martw się! Niekoniecznie może oznaczać to, że musisz szukać nowego domu dla twojego podopiecznego. Jest duża szansa, że to minie. Wszystko zależy od tego jaki silny masz organizm. Niektórzy nawet są skłonni się przyzwyczajać do życia z alergenami – wszystko z miłości do psów, ale niektórzy zaczną czuć się gorzej wraz ze zwiększoną ekspozycją. Trzeba wciąć to pod uwagę decydując się na jakiegokolwiek zwierzaka. Ja miałam to szczęście, że mogę mieć doodle i dać się całować 😉

Osoby z astmą lub innymi chorobami układu oddechowego będą bardziej zagrożone. Zawsze omawiaj ze swoim lekarzem, czy możesz mieszkać z psami!

A prawda jest taka, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że jakakolwiek konkretna rasa psa lub krzyżówka jest mniej lub bardziej alergenna. W niektórych przypadkach osoby z łagodniejszą alergią na psy nie zareagują na cavoodle, ale nie ma hodowcy, który w 100% zagwarantuje, że ich psy będą hipoalergiczne z uwagi na złożoność tego zagadnienia. Możliwe jest również, że niektóre rasy produkują mniej białka, które powoduje reakcje alergiczne, ale jak dotąd niewiele jest dowodów na poparcie tej tezy.

Cavappo ma zdecydowanie włos. Dowodem na to jest , że stale rośnie i nie wypada tak intensywnie jak sierść. Wymaga regularnego strzyżenia. U psów z sierścią rosną do określonej długości i wypadną.

Jeśli chcesz, aby twój Cavapoo był z niską tendencja do linienia najlepszą generacją będzie F1B. Te psy są w 75% pudlami i 25% cavalierami , co daje im więcej cech pudla. Te psy mają zwykle najmniejszą skłonność ze wszystkich różnych pokoleń.

Kolejną opcją to F2B. To pokolenie to 62,5% pudla i 37,5% cavaliera. Ta mieszanka jest tworzona przez skrzyżowanie F1 Cavapoo z F1B Cavapoo. Chociaż możesz mieć szczęście z F1 lub F2 i mieć Cavapoo, który nie linieje dużo, te pokolenia są jednak nieprzewidywalne.

Dodatkowo w naszej hodowli sprawdzamy gen tzw. Furnishing u rodziców, który daje właśnie ten wygląd misia u naszych cavapoo – czyli mają zarośnięte pyszczki i brwi. Są twierdzenia, że pies bez tego genu i z prostą sierścią też będzie miał skłonność do linienia.

Szukając psa, który w ogóle nie linieje i chcesz rozpocząć przygodę z doodlami, spróbuj znaleźć hybrydę, która wywodzi się z ras, gdzie oboje rodzice mają włos. Inne wspaniałe rasy doodle, które nie zrzucają sierści, to Schnoodle, Yorkiepoo, Maltipoo, Havapoo, Bichpoo. Pamiętaj przy tym, żeby decyzję czy pies hybryda jest dla ciebie odpowiedni i pasuje do twojego stylu życia najlepiej podjąć jak poznasz charakter, wyląd i potrzeby obu raz z jakich się wywodzi wybrany przez ciebie doodle.

Jak możemy złagodzić alergie na psa ?

Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów alergii jest ograniczenie ekspozycji na Can f 1. Oto kilka skutecznych sposobów na zmniejszenie ilości alergenów w środowisku:

  • Trzymaj psa z dala od sypialni: spędzasz w niej około 8 godzin dziennie, więc trzymanie psa poza tym pokojem zapewni Ci dużo spokoju w strefie wolnej od psich alergenów.
  • Używaj filtrów HEPA: Oczyszczacze powietrza mogą być twoim przyjacielem. Upewnij się, że korzystasz z oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA w najbardziej eksploatowanych obszarach domu i rozważ użycie filtrów HEPA również w całym domu.
  • Pozbądź się dywanu, jeśli to możliwe: Podłogi drewniane są łatwiejsze do czyszczenia
  • Wypróbuj meble skórzane: Jeśli Twój pies może leżeć na kanapie, upewnij się, że jego sierść do niej nie przywiera. Możesz także przykryć swoje meble matami dla zwierząt, którą można wyprać.
  • Zainwestuj w wysokowydajny odkurzacz lub użyj centralnego systemu odkurzania całego domu.
  • Noś maskę podczas sprzątania: Jeśli odkurzasz, wycierasz kurze lub w inny sposób sprzątasz w domu, noszenie maski ochroni Cię przed kurzem i alergenami, które unoszą się w powietrzu.
  • Pielęgnuj swojego psa – utrzymuj sierść psa regularnie (co tydzień minimum) szczotkując psa, ale najlepiej jest zaplanować to psa poza domem, aby zminimalizować narażenie na alergeny (jeszcze lepiej, poproś niealergicznego domownika żeby zrobił to za ciebie!)
  • Zastanów się nad lekami lub immunoterapią: odwiedź alergologa, który pomoże ci potwierdzić, czy twoje alergie są rzeczywiście na twojego psa, czy na coś innego w twoim domu.

Jeśli masz cavapoo z tendencją do linienia możesz podawać mu suplementy dla skóry, które zawierają kwasy tłuszczowe Omega, może pomóc w kondycji jego sierści. Jeśli Twój pies ma matową, suchą sierść, będzie ona bardziej łamliwa, a co za tym idzie – może wypadać. Kwasy tłuszczowe i suplementy oleju łososiowego dodane do diety pomogą zachować ich miękkość i blask. Dzięki temu twój Cavapoo nie będzie liniał tak bardzo.

I pamiętaj , że zdrowa dieta, aktywny tryb życia oraz nienarażanie na przewlekły stres pomoże twojemu psu utrzymać zdrową skórę, a to wpłynie pozytywnie na ograniczenie linienia i uczulanie domowników. Przed zakupem upewnij się, że twój Cavapoo jako szczeniak jest karmiony dietą dobrej jakości, która zawiera wiele suplementów dla skóry, które pomagają utrzymać ładną i lśniącą sierść.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
ROZUMIEM