Co to są te generacje i jak powinien wyglądać mój cavapoo ?

Jestem w 100% pewna , że każdy kto zobaczy cavapoo na żywo zakocha się w nich bezpowrotnie.  

Jak już wcześniej piałam to mieszanka dwóch ras i nie ma określonego standardu rasy. Rozmiar Cavapoo zależy częściowo od tego, czy przodkiem jest pudel toy czy miniaturowy. Zwykle istnieją dwie klasyfikacje wielkości:

Toy Cavapoo będzie miał około 28 do 36 cm w kłębie i będzie ważył około 7-10 kg.

Standardowy (Miniaturowy) Cavapoo ma około 33 do 41 cm wysokości i waży średnio 11-15 kg

Jego wygląd zewnętrzny będzie też zależał od dominującego genu jednego z rodziców. Jeśli odziedziczył więcej cech po Cavalierze, może okazać się , że będzie liniał i jego sierść będzie przypominała tą, nazwijmy ją, zwyczajną , natomiast gdy szczeniak odziedziczy więcej cech po Pudlu powinien być bardziej odpowiedni dla właścicieli hipoalergicznych i rzadziej będzie zrzucać sierść. Dlatego zdarza się, że szczenięta z tego samego miotu mogą wyglądać zupełnie inaczej. Szczenięta z tego początkowego krycia dwóch różnych ras nazywane są generacją F1 (Filial Hybrid)  

Niezależnie od rodzaju sierści Cavapoo ma piękne mięciutkie uszy. To właśnie uszy zapewniają, że Cavoodle wygląda jak wieczny szczeniak w każdym wieku. Inne cechy to miękka sierść, lekko falista lub bardziej skręcona i solidny korpus. Generalnie mają bardziej zwartą głowę z długimi miękkimi uszami. Kufa jest długa i zakończona uroczym noskiem. Kształt ciała jest mały, ale proporcjonalny. Kolor oczu jest zazwyczaj brązowy.

Cavadoodle może mieć wiele różnych kolorów sierści. Niektóre z najbardziej powszechnych to :

Czarno-biały, rubinowy- red , biały z rudymi znaczeniami – blenheim, trójkolorowy, morelowy – apricot, kremowy i złoty. Sierść może być jednokolorowa lub składać się z różnych złożonych znaczeń. Niektóre z rzadszych dostępnych kolorów to sobolowy, czekoladowy brąz (z wątrobianym nosem i orzechowymi oczami) i merle.

Trzeba wziąć pod uwagę niektóre Cavapoo zmieniają swój koloru sierści w raz z wiekiem i dojrzewaniem. Z rudego może stać się dużo jaśniejszy , albo odwrotnie.

Cavapoo , w przypadku prowadzenia zdrowego trybu życia żyją do 10 nawet 15 lat , a w przypadku odziedziczenia zdrowych genów osiągają nawet wiek 20 lat.

Cavoodle podobnie jak inne psy mogą cierpieć na choroby genetyczne. Tylko dlatego, że pies jest mieszańcem dwóch ras nie oznacza, że ​​nie będzie dotknięty tymi problemami. Hodowca od którego kupujesz szczeniaka powinien przedstawić ci badania genetyczne rodziców na najczęstsze choroby obu ras i omówić z Tobą jakie problemy zdrowotne mogą się pojawić. Możesz poczytać o tym tutaj.

Kolejną generację jaką możecie spotkać to F1b ( 1 oznacza pierwszą generację a B oznacza Backcross) To nic innego jeśli Cavapoo zostanie ponownie skrzyżowany z Pudlem. Niektóre źródła podają, że ta generacja dziedziczy nieliniejącą sierść .

F2 ( druga generacja) – Cavapoo F2 ma miejsce, gdy dwa Cavapoos są hodowane razem. Zaletą tego typu hodowli jest to, że hodowca ma większą kontrolę nad wybieranymi atrybutami i temperamentem rodziców.

F1 Cavapoo: 50% Pudel i 50% Cavalier King Charles Spaniel

F1B Cavapoo: 75% Pudel i 25% Cavalier King Charles Spaniel

F1BB Cavapoo: 87,5% Pudel i 12,5% Cavalier King Charles Spaniel

F2 Cavapoo: 50% Pudel i 50% Cavalier King Charles Spaniel

Szczęnieta z połączenia F2 Cavapoo nazywa się już wielopokoleniowe. W innych krajach są spotykane również inne generacje gdzie stosuje się tzw backcrossing ,ale w Polsce nie jest on popularny i nadal wywołuje dość sporo kontrowersji.

Cavadoodles to niewątpliwie piękne psy, które skradną każde serce już od samego patrzenia w ich piękne głębokie oczy , a dotyk ich sierści zapewni ci nie tylko przyjemność ale również dostarczy pozytywnych bodźców i uwolni od stresu.

?
Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
ROZUMIEM