Trochę historii

ZACZNIJMY OD POCZĄTKU

Chcąc dowiedzieć się czegoś o rasie Cavapoo musimy sięgnąć do ich przodków i rodziców , czyli zacząć od podstaw. Decydując się na jakąkolwiek krzyżówkę , niezależnie czy to jest cavapoo, czy inna hybryda powinniśmy poznać jego przodków i upewnić się, że charakter i temperament obu ras spełnia nasze oczekiwania a przede wszystkim czy jesteśmy w stanie sprostać ich potrzebom. Nie wiemy na etapie planowania miotu jaki temperament, cechy fizyczne czy zdrowotne odziedziczą szczeniaki, po którym z rodziców. Możemy jedynie przypuszczać i zgadywać , a każdy szczeniak jest i tak dla nas zagadką.

Więc teraz trochę głębszej historii …

Historia rasy Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier Spaniel powstał w czasach rzymskich. Były idealnymi psami do towarzystwa dla dam i głównie zasiadały na kolankach szlachty. Król Karol II ( w XVII wieku) bardzo upodobał sobie te łagodne, radosne pieski i odtąd nazywano je Cavalier King Charles Spaniel. Były też rasa użytkową i wykorzystywano je do polowań na małe gryzonie i ptactwo.

Zmienił się wtedy dramatycznie ponieważ zaczęto go krzyżować z mopsami i pekińczykami i ich kufa znacznie się skróciła , oczy stały się duże i wyłupiaste. Dopiero w XX wieku zaczęto odtwarzać historyczny wzorzec. Początkowo odnawianie było powolne, trwało 30 lat do 1945 r. Celem było ustabilizowanie rasy na tyle, aby Związek Kynologiczny (Wielka Brytania) przyznał jej oddzielną rejestrację. Tak więc dzisiejszy Cavalier King Charles Spaniel jest nowoczesną rasą ubiegłego wieku, stworzonym szczególnie ze względu na obawy dotyczące krótkiego nosa i okrągłości czaszki, które nadal występują u dzisiejszego King Charles Spaniela. Do Polski ta rasa została sprowadzona w latach 70 XX wieku. 

Cavaliery to małe psy. Zwykle osiągają około 30 cm-35 cm wysokości i ważą do 8 kg Kolor Cavaliers jest zróżnicowany, od blenheim, czarnym podpalanym i trikolor oraz rubin to najbardziej powszechne.

Są to pieski bardzo zabawne, energiczne i niezmiernie lojalne. Są idealne praktycznie dla każdego miłośnika psów. Nie znoszą jednak samotności i rozłąki z człowiekiem, to może być jedyny warunek , który powinien wziąć pod uwagę przyszły właściciel Cavaliera i tym samym Cavapoo.

Problemy zdrowotne związane są często z otyłością ale również może występować u nich np. dysplazja stawu biodrowego i choroba zastawki mitralnej (tj. problemy z sercem)

Historia pudla

Uważa się , że jedna z najstarszych ras psów. Istnieją różne teorie na temat rozwoju i pochodzenia pudla. Najpopularniejsza teoria głosi, że pudel pochodzi z Niemiec, ale był również wykorzystywany we Francji jako pies wodny aportujący.

Wiele osób uważa, że pudel jest wynikiem skrzyżowań kilku europejskich psów wodnych, w tym portugalskich, niemieckich, hiszpańskich, węgierskich i rosyjskich psów wodnych.

Jeszcze inni uważają, że przodkiem pudla jest Barbet z Afryki Północnej.

W 1400 roku hodowcy zaczęli hodować mniejsze wersje. Podczas gdy Pudle standardowe są najstarszym przodkiem, wkrótce potem pojawiły się Toy i Miniature.

Do polowania na ptaki używano standardowego pudla (największego). Pudel miniaturowy (średni) stał się psem myśliwskim na trufle, a Toy (najmniejsza) był psem do towarzystwa.

Cavapoo pochodzi od ojca pudla miniaturowego lub Toy ze względów na niewielki rozmiar suczki Cavaliera.

Pudel miniaturowy dorasta do 35 cm wysokości i od 5-7 kg wagi. Pudel toy dorośnie do 25 cm i osiągnie od 2 do 3 kg.

Pudle są ogólnie wyjątkowe ze względu na mocno kręconą sierść, która jest zwykle lepiej tolerowana przez alergików.

Są bardzo energiczne i uwielbiają spacery. Są bardzo inteligentne, szybko się uczą i dlatego są świetnymi uczniami w wszelakich grach i zabawach . 

Te psiaki są również bardzo zorientowane na ludzi, więc nie toleruj pozostawienia ich samych. Podobnie jak u cavalierów bardzo przezywają samotność. Dlatego konsekwentne szkolenie z dużą ilością stymulacji jest niezbędne dla tych mądrych psów – bo inaczej szybko się znudzą. Cecha ta u obu rodziców skutkuje możliwym silnym lękiem separacyjnym u cavapoo .

Toy jest niezwykle lojalny wobec swojego właściciela. Przy odpowiednim treningu Pudle Toy mogą być doskonałymi zwierzętami domowymi.

Pudle miniaturowe są uważane za bardziej zabawne niż pudle Toy; chociaż zawsze istnieje różnica w zależności od charakteru psa. Pudle miniaturowe są również często bardziej cierpliwe, dzięki czemu lepiej nadają się do życia rodzinnego.

Pudle mogą cierpieć z powodu szeregu problemów zdrowotnych, w tym: dysplazji stawu biodrowego, problemów ze wzrokiem, epilepsji, zapalenia gruczołów łojowych i choroby von Willebranda, oraz problemy z tarczycą , choroba Addisona Pudle są również bardziej podatne na infekcje ucha niż inne psy. Należą do nich również padaczka, cukrzyca, zapalenie wątroby, ubytek przegrody międzyprzedsionkowej (serca). Pudle miniaturowe i pudle toy również mają pewne problemy ortopedyczne. Zwłaszcza Legg-Calvé Perthes (zaburzenie krwotoczne bioder) i zwichnięcie rzepki. W przypadku pudli miniaturowych i toy zalecane testy zdrowotne obejmują ocenę biodra, ocenę okulistyczną, test DNA PRA optigen i ocenę rzepki.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności
O ciasteczkach
ROZUMIEM